Farba: červená
Evidenčné číslo: 053
Dĺžka (km): 19,9 km
Prevýšenie: 1075/536 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: EXPERT (ťažké) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta

Charakteristika: Z atraktívnej cyklomagistrály v Javorníkoch je zatiaľ značená zhruba jej prvá štvrtina. Po dokončení bude patriť k najkrajším hrebeňovým magistrálam na Slovensku.

Popis: Trasa momentálne začína v obci Lúky pod Makytou na križovatke so zelenou cykloturistickou trasou. Prvý úsek prechádzame po miestnych komunikáciách do obce Lysá pod Makytou, kde križujeme cestu a uličkami obce začíname stúpať. Asfaltovú cestu opúšťame po chvíli a následne už trasa stúpa po štrkovej ceste samotami na obcou Lazy pod Makytou. Prvé stúpanie nás privádza do sedla Hrnčár, z ktorého sú krásne výhľady na okolité lúky a osady.

Následne mierne klesáme po lesných cestách, ale postupne trasa začína znova stúpať. Stúpanie vrcholí a posledný úsek na vrchol Makyty treba bicykel potlačiť. Odmenou nám je skalp strmej Makyty a odpočinok na vrchole v peknom odpočívadle. Následne trasa pokračuje hrebeňom Javorníkov, striedajú sa klesania a stúpania až na vrchol Krkosteny. Odtiaľto profil trasy dovoľuje cyklistom odpočinok, až na Kohútku je terén zvlnený a príjemný. Trasa momentálne končí pod Kohútkou v lokalite Javorka. Značenie ďalších úsekov sa pripravuje.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.