Vystúpať cez prudké a kľukaté zákruty do sedla Veľký Šturec s nadmorskou výškou 1018 metrov je výzva aj pre skúsených cyklistov. Štrkové cesty dajú bicyklom zabrať. Prevažná časť vedie v tieni vysokých lesných porastov preto ju odporúčame aj počas horúcich letných mesiacov. Táto cyklotrasa je práve preto veľmi príjemná a osviežujúca, skôr pre zdatnejších cyklistov, ktorí chcú vidieť okolie Banskej Bystrice z novej perspektívy.

Modrá cykloturistická trasa 2580 so začiatkom pod obcou Motyčky

Modrá MTB cykloturistická trasa začína v obci Motyčky, je dlhá 18,8 km a s označením SPORT je vhodná pokročilých cykloturistov. Trasa je zaujímavá tým, že sa jedná o historickú cestu, ktorou sa údajne kedysi chodilo z Banskej Bystrice na Liptov. Túto cestu dal v roku 1496 vybudovať Ján Thurso.

Do dnes sa táto úzka, strmá a kľukatá cesta zachovala, ale dnes už tento ťah poznáme len s prechodom cez Donovaly. Pre cyklistov je to zaujímavá cesta najmä počas horúcich letných mesiacov, lebo väčšinu času máte možnosť ísť tieňom vysokých lesných porastov. Preto je to veľmi príjemná a osviežujúca cesta. Jej prvá tretina vedie dokonca popri potôčiku, kde je naozaj výborný chládok. Síce máte celý čas možnosť cítiť hlavne vôňu lesa a nie je na nej veľa podnetov na pozeranie, je zaujímavá aj závanom histórie, preto sme naše video o tejto trase obohatili vstupom historika Richarda R. Senčeka, ktorý počas vychutnávania si potulkou hovorí o využití cesty cez príbeh minulosti.

Pri troške fantázie si môžete predstavovať príbehy naložených kočov, ktoré prekonávali prekážky výškových rozdielov na neľahkých cestných povrchoch.

Svetoznáma cyklotrasa z Banskej Bystrice na Liptov

Cesta vedie z Banskej Bystrice cez Staré Hory. V Motyčkách odbočuje na Sedlo Veľký Šturec a ďalej pokračuje až do Liptovských Revúc. Je známa množstvom ostrých zákrut a krásnych výhľadov. Bola vyhľadávaná nielen v historických dobách, ale aj v dobách nedávnych.

Začiatok cesty je s 12% stúpaním trošku strmší, ale neskôr sa stúpanie preklenie na 7% a pozvoľnejšiu náročnosť, tak si cestou do sedla máte možnosť aj trošku vydýchnuť. Je to cesta pre horský bicykel. Gravel do tohto terénu neodporúčame.

  • Najvyšší bod dosahuje 1018 m.n.m., pričom v Sedle Veľkého Šturca míňate 1003 mnm. Celkovo sme urobili 9,4 km v čase 1h 36m s prevýšením 306m s priemernou rýchlosťou 5,8 km/h.

Lepšie sa prekonávajú výškové metre, keď na cyklovýlete stretnete príjemné osvieženie 

Je to taká stredne náročná trasa, do sedla od Motyčiek sú to necelé 4 km, s prevýšením 370 m. Na druhý smer je cyklistická trasa veľmi podobná. Ak to zoberiete z oboch strán, nastúpate cca. 800 m. Z nášho pohľadu je to lepšie absolvovať zo strany, ako sme to absolvovali my. Vo Vyšných Revúcach sme objavili možnosť úžasného občerstvenia v Chate Horec, ktorá nás bola ochotná obslúžiť aj pred dobou otvárania. Z opačného smeru sa dá občerstviť a osviežiť na Starých Horách.

Cykloturistickú trasu si môžete pozrieť, stiahnuť na www.cykloportal.sk, kde máte možnosť i uloženia trasy do zariadenia značky Garmin prostredníctvom ikonky Garmin connect.

Zdroj:

Sunhorse s.r.o – TERRABIKE

www.terrabike.sk


https://www.biker.sk/ https://www.chemolak.sk/ https://www.garmin.sk/ https://www.focus-bikes.com/sl_en/Všetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.