Z dielne Slovenského cykloklubu Slovenský kras vyšla prvá značená náučná cyklotrasa Gemera – Náučná cyklotrasa Gotickými kostolíkmi. Trasa č. N8704 je 20,4 km dlhá cyklotrasa v malebnom kaňone Štítnického potoka medzi Koniarskou a Plešiveckou planinou, ktorá spája gotické kostoly so vzácnymi stredovekými freskami /maľovaným biblickými výjavmi / v Plešivci, Štítniku a Koceľovciach. Je vhodná aj pre rekreačných, menej zdatných cyklistov a rodiny s deťmi.

Na projekte sa podieľali o jari do jesene


Projekt, ktorý prebiehal od 1.4.2023 do 31.10.2023 bol spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom cez program TERRA INCOGNITA v hodnote 7 tis Eur. Cieľom projektu je upozorniť návštevníkov regiónu na skvosty zaradené do Európskeho kultúrneho dedičstva a iniciovať ich návštevu ekologickým spôsobom: na bicykloch.


V rámci projektu sa na turisticky frekventovaných miestach v regióne umiestnilo 25 ks imidžových cyklosmeroviek, postavilo 8 ks cykloturistických smerovníkov, previedlo sa maľované značenie náučnej trasy, pri kostoloch sa umiestnili tri veľkoplošné cyklomapy a tri stojany na bicykle. Tiež sa vydali tematicky zamerané cykloturistické letáky a vytvorili spolupracujúce partnerstvá medzi poskytovateľmi informačných, stravovacích a ubytovacích služieb, obcami a cirkevnými zbormi.


Pevne veríme, že tento nový projekt prinesie nových návštevníkov do regiónu, predĺži ich pobyt, zvýši tržby poskytovateľom služieb, prispeje k ochrane životného prostredia a poslúži na ďalší rozvoj cykloturizmu v regióne.

Popis cykloturistickej trasy, ako i možnosť jej stiahnutia nájdete na tomto odkaze.

Zdroj textu: Zuzana Tömölová, Slovenský cykloklub Slovenský kras


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.